Historia projektu Sterowanie24.pl


Przedstawiamy całą historię projektu od początku do dnia dzisiejszego


Początki projektu Sterowanie24.pl sięgają 2007 roku. Wtedy to nastoletni letni Tomasz Siroń (autor projektu) założył na forum komputerswiat.pl temat: "Robot mały problem". Projekt ten zakładał sterowanie niewielkim pojazdem za pomocą portu USB. Wiedza którą Tomek wtedy dysponował nie była wystarczająca, aby udało się zrealizować przedsięwzięcie. Mimo wszystko, wypowiedzi innych użytkowników oraz zamieszczone przez nich w temacie opisy i sugestie zrodziły w głowie Tomka nadzieję na stworzenie w przyszłości wymorzonej aplikacji umożliwiającej sterowania urządzeniami za pomocą komputera. Nadzieję dał mu jeden z użytkowników, który zaproponował alternatywne użycie innego portu (np. LPT). Natomiast kolejny z nich zasugerował pogłębienie wiedzy i lepsze zaznajomienie się z tematem przy pomocy forum elektronicznego elektroda.pl, na co Tomek przystał z entuzjazmem.

"Gimbusiarski" temat? Spokojnie - nigdy nie wiadomo co może z tego wyniknąć. Screenshot z forum.komputerswiat.pl
"Gimbusiarski" temat? Spokojnie - nigdy nie wiadomo co może z tego wyniknąć. Screenshot z forum.komputerswiat.pl

Mimo nikłych szans na powodzenie, Tomek nie poddał się. Pierwotnie sterowanie odbywało się za pomocą diod LED – nie wydawało się to niczym spektakularnym, jednakże do osiągnięcia celu dąży się małymi krokami.

Schemat prototypowy pierwszego sterownika LPT
Schemat prototypowy pierwszego sterownika LPT

Pierwsze próby raczkowania projekt podjął już w 2008 roku (dokładnie 8 czerwca). Początkowo do kontroli oświetlenia wykorzystywany był program LPTek, autorstwa Adriana Gewartowskiego.

Cieszę się, że na bazie tego programistycznego spontanu powstało coś świeżego/webowego. Program powstał w czasach xp'eka gdzie zaczął królować tryb chroniony (brak bezpośredniego dostępu do urządzeń I/O, biblioteka system.io jak dobrze pamiętam, załatwiała sprawę). Zbliżała się moja osiemnastka. Myślałem z moim przyjacielem elektrykiem/elektronikiem jak sprawić, aby była inne niż wszystkie. Wtedy powstał koncept przekaźników 230v sprzężonych z portem LPT (prosty port bez dodatkowych sterowników), który sterował zestawem kolorowych żarówek zamontowanych nad sceną wynajętej sali. Pasjonowałem się akurat Delphi i powstał prototyp z diodami LED w foremce po lodach, a po pewnym czasie zamienił się on w pełni funkcjonalny "zestaw dyskotekowy" sterowany owym LPTekiem. Czysta prywata, którą pamiętam do dziś. Zestaw służył na kilkunastu imprezach u znajomych.

Miganie diodami LED za pomocą programu LPTek
Miganie diodami LED za pomocą programu LPTek

Przełom dokonał się w grudniu 2010 roku. Tomek, przy użyciu komputera, zaprojektował układ elektroniczny w programie Eagle – 8 kanałową kartę przekaźnikową. Był to pierwszy jego projekt tego typu. Dzięki pomocy kolegów z forum elektroda.pl udało się skonstruować naprawdę obiecujący układ. Niemniej jednak sterowanie światłem nadal odbywało się zbyt było mało interaktywnie. To komputer pełnił rolę zegara oraz generatora efektów.

Projekt pierwszej wersji sterownika LPT
Projekt pierwszej wersji sterownika LPT

Równolegle Tomek podjął się pracy nad projektem pojazdu WiFi, który to miał być w pełni autonomiczny. Na potrzeby przedsięwzięcia powstało oprogramowanie w którym sterowanie realizowano kartą przekaźnikową LPT z poziomu strony internetowej (odpowiedni skrypt PHP uruchamiający program w Delphi).

Prototyp pojazdu WiFi
Prototyp pojazdu WiFi

Wykorzystując sukces samochodzika, w 2011 roku, wspomniana wcześniej karta przekaźnikowa została użyta do sterowania oświetleniem. Było to pierwsze tego typu podejście i wraz z nim powstał pomysł udostępnienia sterowania przez internet.

Z racji posiadanego już doświadczenia oraz zbudowanych dotąd urządzeń, uruchomienie światełek sterowanych w trybie online nie było trudnym zadaniem. Na potrzeby inicjatywy zakupiono analogową kamerę monitoringu oraz rejestrator obrazu USB.

Tomasz na dachu, podczas prac przygotowujących działanie projektu
Tomasz na dachu, podczas prac przygotowujących działanie projektu

W międzyczasie temat sterowania oświetleniem, umieszczony w serwisie elektroda.pl, stał się bardzo popularny a samo sterowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Projekt światełek był sukcesywnie rozwijany i rozszerzany samodzielnie aż do 2015 roku.

Nie jest to bardzo skomplikowany projekt, określiłbym go raczej mianem rozgrzewki przed bardziej zaawansowanymi konstrukcjami. Był to projekt typowo hobbistyczny stworzony w celu rozrywkowym oraz edukacyjnym. Projekt ten oparty jest o stary komputer z Windows XP i LPT, kartę przekaźnikową mojej własnej produkcji oraz odpowiedni skrypt w PHP. Dodatkowo przed domem mam zamontowaną kamerę, która jest podłączona około 30 metrami skrętki telefonicznej do karty DVR, a owa karta do laptopa. Zarówno komputer jak i laptop umieszczone są w piwnicy. Znajdują się one w wentylowanym, zamkniętym pomieszczeniu. Koszta jakie poniosłem przy tym projekcie to około 500zł. Nie jest to jednak suma miarodajna, ponieważ część rzeczy miałem w domu a część kupowałem na raty. Generalnie z projektu jestem w 100% zadowolony, jedynie co chciałbym ulepszyć to wytrzymałość światełek. Po całym czasie pracy projektu (od Wigilii 2012) wiele kompletów nie działa.

Dzięki udostępnieniu linku do projektu przez serwis Niebezpiecznik.pl, trzecia edycja oświetlenia cieszyła się dużą popularnością. W tym czasie z Tomkiem skontaktowali się inni entuzjaści, zainteresowani tematem, min Krzysztof Styc.

Wpis opublikowany przez serwis Niebezpiecznik
Wpis opublikowany przez serwis Niebezpiecznik

Krzysiek zaproponował udostępnienie zasobów sprzętowych na potrzeby streamingu wideo. Propozycja została z pasją przyjęta przez Pomysłodawcę. Dzięki wiedzy Krzyśka o sterowaniu zastosowano również nowe technologie, min wprowadzenie sterowania przy pomocy kodów DTMF.

Karta przekaźnikowa DTMF
Karta przekaźnikowa DTMF

Początkowo Krzysztof miał zajmować się tylko kwestią transmisji obrazu, jednak z czasem okazał się pomocny również w zakresie kodu aplikacji. Jego pomoc umożliwiła wprowadzenie poprawek w napisanym kodzie oraz wdrożenie nowych rozwiązań w projekcie. Podczas sezonu sterowania (okresu świątecznego), podjęte zostały liczne działania promujące stronę, co poskutkowało znacznym zainteresowaniem mediów.

"Jak słonia da się zasłonić to i dom się da zasłonić, nie?" wypowiedział się Tadeusz Siroń - tata Tomka w wystąpieniu dla Panoramy Lubelskiej ;)
"Jak słonia da się zasłonić to i dom się da zasłonić, nie?" wypowiedział się Tadeusz Siroń - tata Tomka w wystąpieniu dla Panoramy Lubelskiej ;)

Od tej pory duet Twórców wspólnie realizował projekt światełek, dzieląc się zarówno wiedzą jak i obowiązkami w pracach projektowych.

Tomasz prezentuje działanie strony Sterowanie24.pl przy użyciu smartphona w Teleexpressie
Tomasz prezentuje działanie strony Sterowanie24.pl przy użyciu smartphona w Teleexpressie

Chłopakom udało się nawiązać współpracę z wieloma firmami i organizacjami. Dużą pomocą służyła firma Kradex, która zawsze dostarczała darmowe obudowy instalacyjne na potrzeby projektu. Także współpraca z firmami Dipol, Lispol oraz Bootland zaowocowała znaczącym rozwojem projektu poprzez udzielone rabaty lub darmowe produkty.

Projekt w tym okresie został zgłoszony do wystawy w pokazach łazików marsjańskich European Rover Challenge.

Sterowanie24.pl ex aequo Kamil Wroński zdobywają pierwsze miejsce
Sterowanie24.pl ex aequo Kamil Wroński zdobywają pierwsze miejsce

Po odniesionych sukcesach medialnych Sterowanie24.pl zyskiwało coraz większą popularność, dzięki czemu projekt zyskał również wsparcie większego grona osób. Przedsięwzięcie wspomógł Mateusz Józefczyk przekazując na jego poczet sprzęt elektroniczny oraz dołączył Przemysław Kasza, który wykazał się niebywałą pomocą przy pracach z sieciami.

"O to ten dom z internetu!" Od lewej Krzysztof Styc, Tomasz Siroń
"O to ten dom z internetu!" Od lewej Krzysztof Styc, Tomasz Siroń

Przemek pojawił się w 2015 roku, zaciekawiony projektem i rozwiązaniami Tomasza umożliwiającymi sterowanie oświetleniem za pomocą komputera. Skłoniło go do poszerzenia wiedzy w zakresie elektroniki oraz automatyki budynkowej. Już w kolejny roku został wystawcą projektu. Jako pierwszy wykorzystywał on nowatorskie rozwiązanie Tomasza czyli kartę przekaźnikową WiFi.

Karta przekaźnikowa WiFi
Karta przekaźnikowa WiFi

Układ został zaprojektowany samodzielnie przez Tomka w programie KiCAD, obwody drukowane przygotowała (za darmo) firma Merkar. Sterownik bazował na układzie ESP8266 a oprogramowanie stworzył do niego Krzysztof.

Karta przekaźnikowa WiFi - schemat układu
Karta przekaźnikowa WiFi - schemat układu

Przemek początkowo oferował swoją wiedzę z zakresu administracji systemami informatycznymi jak i sieciami komputerowymi. W dalszych etapach projektu pełnił rolę administratora oraz architekta systemów informatycznych, przystosowanych do rozwiązań chmurowych. Wiedza ta miała duży wpływ na rozwój projektu oraz resztę zespołu, przyczyniając się do stosowania rozwiązań chmurowych w aktualnych edycjach sterowania.

Ogród Przemka
Ogród Przemka

W sezonie 2016/2017 Zespół wzbogacił się o osobę Wiktora Jezioro. Początkowo zainspirowany projektem zbudował własne interaktywne oświetlenie i pochwalił się nim w serwisie wykop.pl. Został on zaproszony do współpracy. Początkowo Wiktor był tylko wystawcą na terenie swojej posesji.

W moim przypadku do sterowania była dostępna ruchoma szopka oraz choinki na zewnątrz (w sumie kilka tysięcy lampek). Za działanie systemu sterowania odpowiada minikomputer OrangePi One i RaspberryPi B. Elementem wykonawczym systemu są karty przekaźnikowe: dwie karty po 16 kanałów i jedna 4-kanałowa. Karty przekaźnikowe są zasilane z linii 5V z zasilacza ATX.

W 2018 r. zajął się on kwestią napisania od nowa strony wraz z całym zapleczem backandowym.

Sterowana szopka Bożonarodzeniowa w wykonaniu Wiktora
Sterowana szopka Bożonarodzeniowa w wykonaniu Wiktora

Warto wspomnieć, że w sezonie 2017/2018 nastąpił spory przełom, gdyż - przy współpracy z Urzędem Miejskim w Modliborzycach i Młodzieżową Radą Miejską - udało się nam uruchomić pierwszą w Polsce szopkę bożonarodzeniową sterowaną przy pomocy internetu. Przedsięwzięcie było wyjątkowe, ponieważ nie skupiało się już na sterowaniu obiektami prywatnymi, lecz instalacją udostępnioną w przestrzeni miejskiej. Dawało to możliwość bezpośredniego kontaktu odwiedzających z szopką. Dodatkowo udostępniona została możliwość zmiany kolędy płynącej z głośników umieszczonych wewnątrz budyneczku (oprócz dotychczasowej opcji sterowaniem oświetleniem). Trzeba przyznać, że spotkało się to z ciepłym przyjęciem zarówno mieszkańców Modliborzyc, jak i internautów, którzy nadal mieli możliwość podglądu oraz wyboru opcji przez internet.

Szopka Bożonarodzeniowa na rynku w Modliborzycach-edycja 1 (widziana nocą)
Szopka Bożonarodzeniowa na rynku w Modliborzycach-edycja 1 (widziana nocą)
Szopka Bożonarodzeniowa na rynku w Modliborzycach edycja 1 (widok w dzień)
Szopka Bożonarodzeniowa na rynku w Modliborzycach edycja 1 (widok w dzień)

Należy jednak zaznaczyć iż od samego początku projekt szopki bożonarodzeniowej, jest projektem niezależnym oraz niezwiązany bezpośrednio z projektem Sterowanie24.pl. Posiada on własną stronę internetową, infrastrukturę oraz podlega Urzędowi Miasta w Modliborzycach.

W sezonie 2017/2018, a właściwie w jego trakcie, kolejnym uczestnikiem ekipy został Mateusz Kołaś. Stało się tak, ponieważ udostępnił on-line własne sterowanie w Wigilię Bożego Narodzenia. Pokaz odbył się również w grupie Facebooka Majsterkowanie dla każdego. Już następnego dnia ekipa Sterowanie24.pl napisała do niego wiadomość z propozycją współpracy.

Pierwsze oświetlenie świąteczne Mateusza
Pierwsze oświetlenie świąteczne Mateusza

Po zakończeniu sezonu 2017/2018 Tomasz Siroń w dużej mierze przekazał dowodzenie nad projektem Mateuszowi, jednakże nadal jest czynnym i głównym współtwórcą Sterowanie24.pl.

Dom Mateusza edycja 2017/2018
Dom Mateusza edycja 2017/2018
Dom Mateusza edycja 2018/2019
Dom Mateusza edycja 2018/2019

Sezon 2018/2019 oraz 2019/2020 przyniosły kolejne rekordy popularności. W 2018 roku ustanowiliśmy rekord ilość osób na stronie, która wynosiła ponad 3,5 tysiąca osób w danym momencie.

Dodatkowe powstała nowa wersja strony nad którą początkowo pracował głównie Wiktor.

Z kolei w roku 2020/2021 uruchomiona została nowa atrakcja pod nazwą "Tajemnicza przystań". Był nią domek na stawie, znajdujący się na terenie posiadłości Tomasza, i stał się również motywem jego pracy magisterskiej. Trzeba przyznać, że nowy obiekt wyglądał magicznie w tej szacie oświetleniowej dodając klimatu otaczającej scenerii.

Tajemnicza przystań Tomka
Tajemnicza przystań Tomka

Projekt interaktywnej szopki działał w latach 2017 - 2021 przy współpracy Urzędu Miejskiego w Modliborzycach, Młodzieżowej Rady w Modliborzycach, pomysłodawcy przedsięwzięcia Tomasza Sironia i koordynatora całego projektu, Iwony Mańki.

Tomasz eksperymentował z interaktywnym sterowaniem oświetleniem, rozświetlając w okresie Bożego Narodzenia swój dom. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem mieszkańców ale też mediów i o Tomaszu stało się głośno.W 2017 roku propozycją Sironia zainteresował się Urząd Miejski w Modliborzycach i opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej. Łącząc talent wykonawcy z kreatywnością koordynatora i przychylnością oraz funduszami władz gminy mogliśmy, zaprezentować Państwu świąteczną, interaktywną iluminację Szopki Bożonarodzeniowej.Tomasz był pomysłodawcą i wykonawcą całego przedsięwzięcia zarówno od strony informatycznej: sterowania oświetleniem jak też od strony techniczno - roboczej, tak aby domknąć cały projekt. Przemysław Kasza, kolega Tomka, wspierał projekt od strony konfiguracji serwerów, pomagał w pracach projektowych. Hubert Ryfiński pracował nad projektem od strony technicznej, dbał o stronę wizualną projektu od startu do jego zakończenia i zapewniał całodobowy serwis. Karol Szpyra pomagał w pracach technicznych związanych z szopką i zapewniał niezawodne działanie wszystkich urządzeń. Iwona Mańka koordynowała projekt, spinała wszystkie prace, kontrolując ich przebieg, dbając o stronę wizualną projektu i jego promocję. To co Państwo mogli zobaczyć to efekt wielogodzinnej pracy wszystkich tych ludzi, przed, w trakcie i jeszcze po zakończeniu iluminacji.


Urząd Miejski w Modliborzycach poniósł koszt zakupu wszystkich podzespołów i zamontowanych elementów typu głośniki, kamery, oświetlenie itd. W całym procesie realizacji projektu mogliśmy liczyć na pomoc i przychylność pracowników i władz Urzędu Miejskiego i Spółdzielni Socjalnej "Pionier" w Modliborzycach.W projekcie ustaliliśmy, że ze strony internetowej można było sterować kolorem i jasnością dekoracji szopki bez możliwości ich wyłączenia oraz posłuchać kolęd i pastorałek. Żeby zachować świąteczny nastrój kolejną kolędę można było włączać dopiero w momencie, kiedy poprzednia wybrzmiała do końca.

"Trochę nowego, trochę starego", taka myśl przyświecała nam w pracach nad szopką. Byliśmy zadowoleni z możliwości przedstawienia Państwu kolęd i pastorałek w wykonaniu miejscowych artystów. W sezonie 2018/2019 były to utwory zebrane przez Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach. GOK w Modliborzycach już od ponad dwudziestu lat organizuje Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek dzięki czemu posiada bogaty zbiór twórczości ludowej z naszego regionu. W prezentowanym wtedy zestawie znalazły się tradycyjne kolędy a w tym, bardzo wartościowe i poszukiwane, kolędy życzące. Kolędy te, przekazywane jedynie ustnie, niestety odchodzą w zapomnienie, tak jak tradycje związane z ich śpiewaniem. Początkowo ich treść jest zaskakująca i wydaje się nie mieć nic wspólnego z tradycją bożonarodzeniową. A jednak...

W okresie Bożego Narodzenia, kiedy kolędnice przychodziły do domu, gdzie był kawaler, najpierw śpiewały kolędy tradycyjne a następnie kolędę życzącą, w których to Jasieńkowi (kawalerowi) życzyły spotkania jego Kasieńki (panny, kandydatki na żonę). Utwory te miały zwykle żartobliwy, lekki charakter. Kolędy śpiewane są wyłącznie a cappella tzn. bez towarzyszenia instrumentów bo w ten sposób właśnie śpiewano je przed laty w naszych domach.

W prezentowanych, przez czas działania szopki, materiałach znalazły się utwory w wykonaniu miejscowych artystów solistów i Zespołu Śpiewaczego Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach, jak i Scholi Parafialnej. Schola powstała w 2011 z inicjatywy ks. Mateusza Woszczyny, ówczesnego wikariusza parafii Modliborzyce. Jej rozwój trwa nieprzerwanie aż do dziś. Kierownikiem artystycznym przedsięwzięcia była Ewelina Gąska, obecna absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Modliborzycach. Ewelina to kobieta z pięknym głosem i dużym talentem artystycznym, laureatka wielu konkursów wokalnych, festiwali i przeglądów. To właśnie Ewelina decydowała o doborze materiału, który został specjalnie nagrany na potrzeby projektu "Interaktywna Szopka".


Celem projektu "Interaktywna Szopka Bożonarodzeniowa" była promocja miasta Modliborzyc, stworzenia nowoczesnej iluminacji, która wpisywała się w świąteczny nastrój i bożonarodzeniową atmosferę pozwalając, chociaż wirtualnie, łączyć wszystkich Modliborzan, tych mieszkających tutaj i tych mieszkających w całej Polsce czy w świecie by chociaż przez chwilę być razem. Mówi się, że nowoczesne technologie, które tak mocno wkraczają w nasze życie niosą ze sobą zagrożenie samotności i obojętności. Pomysł interaktywnego żłóbka łączył wszystkich, na całym świecie, tak by w bożonarodzeniowym okresie nikt nie czuł się sam.


Autor Iwona Mańka

Wsparcie ogólne projektu (kolejność alfabetyczna)

 • Firma Botland 2017 - obecnie - Podziękowania za rabaty oraz darmowe gadgety.
 • Firma Crossan 2015 - 2020 - Podziękowania za darmowe udostępnienie łącza na potrzeby sterowania.
 • Firma Dipol 2017 - obecnie - Podziękowania za udostępnienie kamery IP do transmisji wideo oraz za rabaty.
 • Firma Eltron 2016 - autoryzowany dystrybutor firmy Kradex, fundator głównej nagrody w konkursie firmy Kradex na amatorskie wykorzystanie obudowy serii Z. Wygrana została przeznaczona głównie na rozwój projektu.
 • Firma e-SBL.net 2016 - 2017 - Podziękowania za udostępnienie kamery IP do transmisji wideo i szybkiego łącza światłowodowego.
 • Firma FCQ.pl 2020 - obecnie - Podziękowania za udostępnienie platformy do transmisji na żywo obrazu z kamer, udostępnienie maszyn wirtualnych na potrzeby infrastruktury.
 • Firma Genway 2016 - Podziękowania za udostępnienie kamery IP do transmisji wideo.
 • Firma Inter3.pl 2017 - obecnie - Podziękowania za udostępnienie szybkiego łącza światłowodowego.
 • Firma Kradex 2016 - obecnie - Podziękowania za udostępnienie obudów.
 • Firma Lispol 2016 - Podziękowania za zniżki przy zakupie elementów elektronicznych.
 • Firma Netus 2018 - obecnie - Podziękowania za darmowe udostępnienie łącza na potrzeby sterowania.
 • Firma Merkar 2016 - 2017 - Podziękowania za darmowe wykonanie profesjonalnych płytek PCB karty przekaźnikowej.
 • Firma MyDevil.net 2014 - 2018 - Podziękowania za udostępnienie przestrzeni hostingowej.

W szczególności dziękujemy Annie Nowińskiej z wsparcie językowe aplikacji. Pragniemy również podziękować za wkład do projektu Mateuszowi Józefczykowi oraz Iwonie Mańce a także instytucjom: Politechnice Lubelskiej, PZS Bieruń, Zespołowi Szkół Łączności w Krakowie oraz Urzędowi Miejskiemu w Modliborzycach.